Rusya, Ukrayna savaşı sırasında birkaç yerel web sitesine erişimi engelliyor

Raporlar, Rus medya düzenleyicisinin Ukrayna'daki savaş sırasında bir düzineden fazla web sitesine erişimi engellediğini söylüyor.

17 Mart 2022 23:00 Gündem
Rusya, Ukrayna savaşı sırasında birkaç yerel web sitesine erişimi engelliyor

Haber kaynağı AFP'ye göre, web siteleri, Permdaily.ru gibi bölgesel dil web siteleri de dahil olmak üzere Bellingcat'i içeriyor. diğerleri arasında.

Haber ajansı, Rus Roskomnadzor'un sitelerin engellendiğini doğruladığını bildirdi.

Raporlar, İsrail merkezli iki Rus medyasının - 9 TV Kanalı İsrail ve Vesti İsrail'in de, Ukrayna ve Estonya merkezli olanlar da dahil olmak üzere engellendiğini iddia etti.

Rus devlet iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, Facebook'un Meta ile tartışmalı nefret söylemi tartışması nedeniyle daha önce Instagram'a erişimi engellemişti.

Meta, nefret söylemi politikasındaki geçici değişikliğin yalnızca Rusya'nın işgalinden sonra Ukrayna için geçerli olduğunu söylemişti.

Salı günü, bir televizyon muhabiri Marina Ovsyannikova, Ukrayna savaşını protesto ederken bir haber spikerinin arkasında duran bir posteri canlı yayında tuttu.

Kremlin bunu bir "holiganlık" eylemi olarak reddetmişti. Posterde "Savaşı durdurun. Propagandaya inanmayın. İşte size yalan söylüyorlar."

Bir Rus mahkemesi Ovsyannikova'ya 289 dolar para cezası verdi ve serbest bıraktı. Duruşmada Rus gazeteci, olası on günlük gözaltıyla karşı karşıya kalırken suçsuz olduğunu ileri sürdü.