Rusya'da engellendikten sonra Twitter yeni 'dark web' hizmetini başlattı

Twitter, Rus hükümeti tarafından engellendikten sonra karanlık ağa girdi. Karanlık ağ, gizli bir hizmet protokolü olan 'Soğan yönlendiricisini' (TOR) kullanır. Sanal bir özel ağ (VPN) oluşturur. TOR sunucuları arama motorlarından tespit edilemez. Kullanıcılar bu şekilde anonim kalır.

10 Mart 2022 22:00 Gündem
Rusya'da engellendikten sonra Twitter yeni 'dark web' hizmetini başlattı

Siber güvenlik araştırmacıları, artık Rus kullanıcılarının Twitter'a erişmek için TOR anonimlik ağını kullanabileceğini duyurdu.

Enterprise Onion Toolkit'in siber güvenlik uzmanı ve tasarımcısı Alec Muffett, bir tweet'te, "Bu muhtemelen şimdiye kadar yazdığım en önemli ve uzun zamandır beklenen tweet."

“Twitter adına yeni Tor Project soğan hizmetini duyurmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Facebook ve Twitter Rusya'da engellendi. Bu, Rusya'nın Ukrayna'da ilerleme kaydetmeye devam etmesiyle ortaya çıkıyor. İstila konusunda Kremlin çizgisine uymayan medya kuruluşları ve bireylere yönelik baskılar yoğunlaştı.

Sadece bu değil, BBC, Alman yayıncı Deutsche Welle, ABD hükümeti tarafından finanse edilen Voice of America ve Radio Free Europe/Radio Liberty ve Letonya merkezli web sitesi Meduza'ya şimdiden engellemeler uygulandı.

Yabancı kuruluşlara yönelik eylem, yerli izleyicilerin Ukrayna'nın işgali hakkında hangi bilgilere tanık olduğu konusunda daha sıkı kontroller kurmayı amaçlıyor.

Devlet iletişim gözlemcisi Roskomnadzor, savcılığın kararı doğrultusunda Twitter ve Facebook'a erişimi kestiğini söyledi.

Tasarı, Kremlin kontrolündeki parlamentonun her iki kanadında da hızla onaylandı ve Putin tarafından imzalandı. Rus hükümetinin işgalle ilgili anlatısına aykırı bilgiler yayan kişilere 15 yıla kadar hapis cezası veriyor.