Şangay, asemptomatik Covid-19 vakaları dalgasına karşı savunmasını artırıyor

Çin'in finans merkezi Şangay, artan yerel semptomsuz vaka dalgasının ortasında Kovid-19'un yayılmasını durdurmak için hızla hareket ediyor, düzinelerce konser ve sergiyi geciktiriyor veya iptal ediyor ve bazı halka açık yerleri kapatıyor.

10 Mart 2022 11:00 Gündem
Şangay, asemptomatik Covid-19 vakaları dalgasına karşı savunmasını artırıyor

9 Mart Çarşamba günü yayınlanan resmi verilere göre, Şangay 8 Mart için bu tür vakalarda art arda yedinci artış günü olan 62 yurt içinde bulaşan asemptomatik enfeksiyon bildirdi.

24,9 milyonluk mega şehir, Salı günü Çin'in semptomları olmayanlardan ayrı olarak saydığı, onaylanmış semptomları olan üç yerel vaka bildirdi.

65 vakanın biri hariç tümü, daha önce bildirilen enfekte kişilerle yakın temasta oldukları için zaten karantina altındaki kişiler arasında tespit edildi.

Şanghay'ın son salgını, denizaşırı ülkelerdeki birçok büyük şehirde yaşananlara kıyasla küçük ve henüz kapsamlı bir seyahat kısıtlaması veya sokağa çıkma yasağı getirmedi.

Çin, salgınları mümkün olan en kısa sürede kontrol altına almayı amaçlayan "sıfır boşluk" politikasından vazgeçme belirtisi göstermese de, ülke genelinde yerel yönetimlere virüsle mücadele önlemlerinin insanların günlük yaşamları üzerindeki etkisini en aza indirmelerini söyledi.

Ancak Şanghay'da bir dereceye kadar rahatsızlık hissedildi.

Konserler, sergiler ve özel ders seansları gibi düzinelerce eğlence etkinliği, bu ayın başlarında en son enfeksiyon dalgasının ortaya çıkmasından bu yana ertelendi veya iptal edildi.

Twitter benzeri platform Weibo'da bir kullanıcı, Şanghay Dramatik Sanatlar Merkezi'ndeki birkaç performansın iptal edilmesinin ardından "Mutlu Cumam gitti" yazdı.

Şanghay'daki bazı yerel parklar ve Budist tapınakları da kapatıldı.

Çin anakarası Şanghay'daki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere, 8 Mart için semptomları onaylanmış 233 yerel vaka ve semptomsuz 322 vaka bildirdi.

Yurtiçinde bulaşan vakalar 40'tan fazla şehirde bulundu.

Çin ayrıca 8 Mart için anakara dışından gelen yolcular arasında 104 semptomatik enfeksiyon ve 77 asemptomatik vaka bildirdi.

Yeni ölüm olmazken, ölü sayısı 4.636'da değişmedi.