Shell, Rus petrol alımlarından elde edilen karı Ukrayna yardım fonuna koyma sözü verdi

Shell, Cumartesi günü Rus petrolünün satın alınmasından elde ettiği her türlü kârı, bir Rus petrol sevkiyatını satın aldıkları için yoğun tepkiler aldıktan sonra Ukraynalılara yardım etmek için özel bir fona koyma sözü verdi.

07 Mart 2022 22:00 Gündem
Shell, Rus petrol alımlarından elde edilen karı Ukrayna yardım fonuna koyma sözü verdi

Twitter'da yayınlanan bir açıklamada, petrol şirketi "satın almamız gereken sınırlı miktardaki Rus petrolünden kar elde edeceğini" ve paranın nasıl dağıtılacağı konusunda insani yardım kuruluşları ve ortaklarla koordineli çalışacağını söyledi.

Bu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba'nın Cumartesi sabahı Shell'in Rusya'dan "gizli bir şekilde" petrol satın aldığından haberdar edildiğini söylemesinin ardından geldi.

"@Shell'e bir soru: Rus petrolü senin için Ukrayna kanı kokmuyor mu?" Kuleba tweet attı. Dünya çapındaki tüm bilinçli insanları çok uluslu şirketlerden Rusya ile tüm ticari bağlarını kesmelerini talep etmeye çağırıyorum” dedi.

Shell, Kuleba'nın tweetinden birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, Rusya'nın önemli bir petrol üreticisi olduğunu kaydetti. Rusya, küresel petrol arzının yaklaşık yüzde 10'unu üreten ABD ve Suudi Arabistan'dan sonra dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisidir.

Şirket, "Dün bir kargo Rus ham petrolü satın almak için zor bir karar aldık" dedi ve satın almanın "enerji arz güvenliğini" sağlamak amacıyla yapıldığını söyledi. "Bu kararı hafife almadık ve etrafındaki hislerin gücünü anlıyoruz.

Shell, “Mümkün olan her yerde Rus petrolüne alternatifler seçmeye devam edeceğiz, ancak Rusya'nın küresel arz için ne kadar önemli olduğu nedeniyle bu bir gecede olamaz” dedi.

Shell Pazartesi günü, Rusya'nın çoğunlukta olduğu devlete ait petrol devi Gazprom ile ortak girişimlerini sonlandıracağını ve ülkenin Ukrayna'daki işgali sırasında Rusya ve Rus kuruluşlarıyla bağlarını koparan bir dizi şirkete katılacağını duyurdu.

Cumartesi günkü açıklamada Shell, Gazprom ile olan girişimlerine son vermeye kararlı olduğunu söyledi.

Şirket, “Ukrayna'daki savaştan dolayı dehşete düştük” dedi.

Haber, Biden yönetiminin ABD'de Rus petrol ithalatını yasaklayıp yasaklamayacağını tartarken geldi.

Nakliye şirketi Triple A'ya göre, Cumartesi öğleden sonra ortalama ABD gaz fiyatlarının ulusal olarak galon başına 3.92 dolara ulaşmasıyla artan gaz fiyatları nedeniyle karar karmaşıklaşıyor.