Şiddetli yağmur Sydney'i vurdu; Avustralya'nın doğu kıyısı boyunca sel uyarıları yayılıyor

8 Mart Salı günü Avustralya'nın doğu kıyısı boyunca sel uyarıları yapıldı ve on binlerce Sidney sakini bir gecede evlerini terk etti ve şiddetli yağmur ülkenin büyük bir bölümünü yeniden vurdu.

09 Mart 2022 10:00 Gündem
Şiddetli yağmur Sydney'i vurdu; Avustralya'nın doğu kıyısı boyunca sel uyarıları yayılıyor

Avustralya'nın doğu nehirleri, son haftalarda Queensland ve Yeni Güney Galler eyaletlerinin çeşitli bölgelerinde meydana gelen, kasabaları kesen ve çiftlikleri, çiftlik hayvanlarını ve yolları süpüren rekor düzeyde sağanak yağışların ardından zaten kapasiteye yakındı.

Yetkililer, Salı günü batı Sidney'deki bir yağmur suyu kanalında terk edilmiş bir arabanın yakınında bir erkek ve bir kadının ölü bulunduğunu söylerken, Queensland polisi 27 Şubat'tan bu yana selde kaybolan bir adamın ölümünü doğrulayarak selden bu yana ölüm sayısını 20'ye çıkardı. başlamak. Çoğu insan ya su basmış evlerde ya da su basmış yolları geçmeye çalışan arabalarda ölü bulundu.

Meteoroloji Bürosu tahmincisi Dean Narramore, Queensland'den Victoria sınırına kadar 1.555 km'den fazla bir mesafede küçükten büyüke sel meydana geldiğini söyledi.

Bay Narramore Salı günü düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki 24 saat içinde Sidney genelinde 120 mm'ye kadar yağmur yağacağını ve Çarşamba günü geç saatlerde fırtınanın dineceğini tahmin ederken, "Zor bir 24 saat, hatta 48 saat önümüzde" dedi.

Şiddetli yağmur gece boyunca Sidney'i vurdu, bazı banliyöler Pazartesi sabahından bu yana 200 mm'ye kadar, Mart ayı ortalama 140 mm'lik yağış miktarını aştı. Şehrin güneybatısında ani sel baskınlarına ve acil tahliye emirlerine neden oldu.

Acil servisler, Greater Sydney'de yaklaşık 70.000 ila 80.000 kişinin tahliye emriyle karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor, ancak herkesin bunlara uymasını beklemiyorlar.

New South Wales Acil Servis Komiseri Carlene York gazetecilere verdiği demeçte, "İnsanlar geçmiş tarihe dayanarak kararlar veriyor ve bence bu olay, bu olaya benzer bir geçmiş tarih olmadığını gösterdi."

Acil durum ekipleri gerekli malzemeleri ulaştırmak için yolları temizlemeye çalışırken, birkaç kasabada elektrik ve internet hizmetleri hala kapalıyken, her iki eyalette de selden etkilenen sakinler arasında yavaş yardım ve kurtarma çabaları nedeniyle hayal kırıklığı büyüyordu.

Mayıs ayına kadar yapılacak federal seçimler öncesinde anketlerde geride kalan Başbakan Scott Morrison Pazartesi günü yaptığı açıklamada, selden etkilenen bölgelere daha fazla savunma gücü personelinin gönderildiğini söyledi.

Yeni Güney Galler Başbakanı Dominic Perrottet, selden etkilenen bölgeleri gezerken, hükümetinin kurtarma ve yardım önlemleri konusundaki eksikliklerinin sorumluluğunu üstlendi.

Perrottet Salı günü ABC Radyosuna verdiği demeçte, "Hikayelerden ve tanıştığım insanlardan, hafta boyunca insanların izole ve terk edilmiş hissettikleri yürek burkan hikayelerden, benim durumumda kimsenin böyle hissetmesini istemiyorum" dedi.