SpaceX, Ukrayna krizinin ortasında 48 Starlink uydusu fırlattı

SpaceX, Çarşamba sabahı Florida'dan şirketin 48 Starlink geniş bant İnternet uydusunu daha fırlattı.

11 Mart 2022 11:00 Gündem
SpaceX, Ukrayna krizinin ortasında 48 Starlink uydusu fırlattı

Şirketin Falcon 9 roketi, planlandığı gibi sabah 8:45 EST'de Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan çoğunlukla mavi bir gökyüzüne doğru kalktı. Lansman, SpaceX'in 2022'deki 10'uncusuydu.

Bir SpaceX fırlatma kontrolörü, Rusya uzay ajansının başkanının geçen hafta Rusya'nın bazılarında kullanılan roket motorlarının satışını durduracağını söylemesinin ardından yaptığı yorumlara atıfta bulunarak, "Amerikan süpürgesinin uçmasına ve özgürlüğün seslerini duymasına izin verme zamanı" dedi. ABD uzay araçları.

SpaceX'in Florida'dan son zamanlarda fırlatılan birkaç gibi, Çarşamba günkü görev Cape'den güneye uçtu ve Uzay Kuvvetleri'nden denizcilerin ve pilotların fırlatma "uzak durma" bölgelerini kontrol etmelerini ve bölgeden kaçınmalarını istemesini istedi.

SpaceX'ten bir sevk mühendisi olan Youmei Zhou bir canlı yayın sırasında, "Tamam, Falcon 9 başarıyla havalandı ve bizim yığınımızı ... 49 Starlink uydusunu düşük Dünya yörüngesine taşıdı," dedi.

SpaceX, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında savunması sırasında kullanılması için Ukrayna hükümetine Starlink yer terminallerini sağladı. SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Elon Musk, Twitter'da Starlink ekiplerinin çatışma nedeniyle "siber savunma ve sinyal sıkışmasının üstesinden gelmeye" odaklandığını söyledi.

Musk, Cuma günü tweet'inde "Çatışma bölgelerinin yakınındaki bazı Starlink terminalleri aynı anda birkaç saat boyunca kilitli kalıyordu. En son yazılım güncellememiz sıkışmayı atlıyor" dedi.

SpaceX, Mayıs 2019'dan bu yana 2.200'den fazla Starlink uydusu fırlattı, ancak uyduları izleyen Harvard astrofizikçisi Jonathan McDowell tarafından yayınlanan verilere göre, yaklaşık 1.564'ü çalışır durumda.

Çarşamba günkü fırlatma, SpaceX'in bir güneş fırtınası sırasında üzerlerindeki hava sürtünmesini artıran ve uzay aracının yörüngeye ulaşmasını engelleyen yaklaşık 40 uydusunu kaybetmesinden bu yana üçüncü Starlink göreviydi. Atmosfere yeniden girdiklerinde güvenle yandılar.

Roket için ilk aşamadaki güçlendirici, önceki üç fırlatmada kullanılmıştı. Çarşamba günü ikinci etabın yayınlanmasının ardından, ilk etap şirketin mavnası A Shortfall of Gravitas'ta Atlantik Okyanusu'ndaki bir iniş pistine uçtu.