Teksas orman yangınları 86 evi ve küçük kasabaların çoğunu yok etti

Dallas Morning News'in Cumartesi günü bildirdiğine göre, Dallas'ın batısındaki dört yangın 54.000 dönüm (22.000 hektar) yaktı ve insanların kaçmasına yardım eden bir şerif yardımcısını öldürdü.

21 Mart 2022 22:00 Gündem
Teksas orman yangınları 86 evi ve küçük kasabaların çoğunu yok etti

Texas A&M İtfaiye Teşkilatı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Eastland Kompleksi olarak adlandırılan dört yangının Dallas'ın yaklaşık 120 mil (190 km) batısındaki Eastland County'de Çarşamba veya Perşembe gününden beri şiddetle devam ettiğini ve yaklaşık yüzde 30'unun kontrol altına alındığını söyledi.

Gazete, moloz yığınına dönüşen evlerin fotoğraflarını yayınlayarak, 225 nüfuslu Karbon'un yaklaşık yüzde 85'inin yakıldığını bildirdi.

Bir Eastland İtfaiyesi memuru, yetkililerin bulunmadığı Teksas Acil Durum Yönetimi Bölümü'ne sorular yönelterek, hasar ücretini teyit edemedi.

Morning News, kasabadan bir muhabirin gönderisine dayanarak, kuvvetli rüzgarların yol açtığı ve kuru çalılarda ziyafet çeken yangınların Karbon'un çoğunu üç saat içinde tükettiğini söyledi.

Morning News'in haberine göre, bir işletme sahibi ve papaz olan Wendy Forbus, "Nereye bakarsanız bakın, bir bomba patlamış gibi görünüyor. Burayı daha önce dumanlar içinde görmüştüm ama hiç böyle olmamıştı" dedi.

Vali Greg Abbott Cuma günü Teksas'ın 11 ilçesinde bir felaket ilan etti ve şerif yardımcısı Barbara Fenley'in onuruna Eastland County'de bayrakların yarıya indirilmesini emretti.

Eastland County Şerif Jason Weger KTAB/KRBC televizyonuna verdiği demeçte, Fenley'nin resmi görevlerinin bir parçası olarak yaşlı bir kişiyi kontrol etmek için Perşembe günü araba kullandığını söyledi.

Weger, "Aşırı kötüleşen koşullar ve dumandan kaynaklanan düşük görüş nedeniyle, Çavuş Fenley yoldan kaçtı ve yangının içinde kaldı," dedi.