Tesla, Çin ve ABD fiyatlarını bir hafta içinde ikinci kez artırdı

Tesla Inc, kurucusu Elon Musk'ın ABD'li elektrikli otomobil üreticisinin önemli bir enflasyon baskısı ile karşı karşıya olduğunu söylemesinin ardından Salı günü Çin ve ABD'de fiyatları bir haftadan kısa bir süre içinde ikinci artışı için artırdı.

16 Mart 2022 10:00 Gündem
Tesla, Çin ve ABD fiyatlarını bir hafta içinde ikinci kez artırdı

Artışlar, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine bir krizle daha da kötüleşen hammadde maliyetlerinin artmasıyla geldi ve Musk Pazar günü otomobil üreticisi ve roket şirketi Space X'in hammadde ve lojistik gibi alanlarda baskıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Web sitesi, şirketin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm modellerinin fiyatlarını artırdığını gösterdi. Çin'de, 10 Mart'taki artışın hemen ardından Çin yapımı Model 3 ve Model Y ürünlerinin bazılarının fiyatlarını yaklaşık yüzde 5 artırdı.

Tesla yorum yapmaktan kaçındı.

Çin'deki artışlardan sonra, Model Y Uzun Menzilli aracın maliyeti, fiyatının 10.000 yuan arttığı 10 Mart'a göre 18.000 yuan artarak 375.900 yuan (58.952.68 $) oldu.

Model 3 Performance biriminin fiyat etiketi, Salı günkü 18.000 yuan'lık artışın ardından, beş gün önce 10.000 yuan'lık bir artışın ardından 367.900 yuan oldu.

Bir gün önce Elon Musk, Tesla ve SpaceX'in hammadde ve lojistikte enflasyon baskısı ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Güney Afrika doğumlu patron, tweet'inde takipçilerinin enflasyon hakkındaki düşüncelerini sorarak, "Yalnız değiliz" dedi.

Tesla ve SpaceX'in başkanı Musk, Ukrayna-Rusya çatışmasının emtia fiyatlarını 2008'den bu yana en yüksek seviyelerine gönderdiğini söyleyen bir makaleyi de retweetledi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve ABD'nin Rus petrol ithalatına yönelik yasağını içeren Batı yaptırımları, enerji ve buğday, gübre ve metaller gibi diğer önemli emtia fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.