Tesla, ölümcül kazadan sonra Paris taksi şoförü tarafından dava edildi

Paris'te bir taksi şoförü, otomobil üreticisi Tesla'ya dava açtı. Tesla Model 3, geçen yıl Aralık ayında bir kişiyi öldürdü. Fransız hükümeti, kazadan sonraki günlerde Tesla'nın kendisine teknik bir arıza olduğuna dair hemen bir belirti olmadığını söylediğini söyledi.

22 Mart 2022 11:00 Gündem
Tesla, ölümcül kazadan sonra Paris taksi şoförü tarafından dava edildi

Taksi şoförünün avukatı Sarah Saldmann, müvekkilinin Cuma günü Versay'daki savcılara suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Sürücü Tesla'nın "başkalarının hayatını tehlikeye attığını" iddia etti.

Tesla, bu konuyla ilgili bir yorum için Reuters'ten gelen bir e-postaya yanıt vermedi.

Görgü tanıkları, kazayla ilgili olarak, izinli taksi şoförünün Tesla'sının metal direkler, bir dizi binmek için ödemeli bisiklet ve camla dolu bir geri dönüşüm kutusu aracılığıyla yayalara ve bir minibüse çarptığını ve sonunda durmadan önce durduğunu söyledi.

İsmi açıklanmayan taksi şoförü, kazanın ardından polise otomobilin kendiliğinden hızlandığını ve frene basamadığını söyledi.

Saldmann, şikayetin müfettişlerin henüz yayınlanmamış ilk sonuçlarına dayanarak yapılıp yapılmadığı sorulduğunda yorum yapmaktan kaçındı.

Fransa'nın başkenti Fransa'nın 13. bölgesinde bar, restoran ve mağazaların sıralandığı bir sokakta meydana gelen kazada ölünün yanı sıra üç kişi ağır yaralandı, 17 kişi de yaralandı.

Taksi şoförü adam öldürmekten resmi soruşturma altında, ancak suçlanmadı. Kazadan sonra alkol testinde negatif çıktı.

Versay'daki savcılık şimdi Tesla'nın cevaplaması gereken bir dava olup olmadığına karar verecek.

Tesla, araçlarındaki sensörlerden ve kameralardan ayrıntılı veriler toplar ve geçmişte bu tür verileri, kazaların hatalı çalışan teknolojiden kaynaklandığı iddialarına meydan okumak için kullanmıştır.