Toyota, Japonya'daki üretiminin çoğunu depremden sonra durdurdu

Dünyanın en çok satan otomobil üreticisi Toyota Cuma günü yaptığı açıklamada, parça tedariğinin son zamanlardaki güçlü bir depremden etkilenmesi nedeniyle Japon üretim hatlarının çoğunda üç gün boyunca operasyonları durduracağını söyledi.

19 Mart 2022 22:00 Gündem
Toyota, Japonya'daki üretiminin çoğunu depremden sonra durdurdu

7,4 büyüklüğündeki deprem Çarşamba gecesi doğu Japonya'yı sarstı, hızlı treni raydan çıkardı ve başlangıçta iki milyondan fazla evin elektriğini kesti.

Fukuşima açıklarında meydana gelen ve öncesinde aynı bölgede 6,1 büyüklüğündeki sarsıntının ardından meydana gelen depremde üç kişi hayatını kaybetti.

Japon otomobil üreticisi yaptığı açıklamada, "Depremden etkilenen tedarikçilerden kaynaklanan parça sıkıntısı nedeniyle, Japonya'daki bazı fabrikalardaki üretim operasyonlarında ek düzenlemeler yapılacak." Dedi.

Toyota, 28 yerli üretim hattının 17'sinde Pazartesi'den Çarşamba'ya kadar ve bir diğer hatta Pazartesi günü operasyonları askıya alacak.

Karar toplamda 11 fabrikayı etkileyecek ve Toyota'nın yan kuruluşları Hino ve Daihatsu tarafından işletilen bazı hatları kapsıyor.

Bir Toyota sözcüsü AFP'ye verdiği demeçte, durmanın yaklaşık 20.000 aracın üretimini etkileyeceğini söyledi.

Otomobil devi, pandemi ile ilgili tedarik zinciri sorunları ve küresel çip sıkıntısı nedeniyle üretim hedeflerini şimdiden düşürmek zorunda kaldı.

Şirket ayrıca, tedarikçilerinden birinin siber saldırıya uğramasının ardından geçen ay 14 Japon fabrikasının tümünde operasyonları durdurdu.

Bu zorluklara rağmen Toyota, 2021'de dünyanın en çok satan otomobil üreticisi olarak tacını korumayı başardı ve tahminleri aşan üç aylık net kar bildirdi.