Twitter ve Facebook, Mariupol hastanesinin bombalanmasıyla ilgili Rus büyükelçiliği tweet'ini kaldırdı

Twitter Inc ve Meta Platform'un Facebook'u, İngiltere'deki Rusya Büyükelçiliği'nden Mariupol'daki bir çocuk hastanesinin şiddet olaylarını inkar etmeye yönelik kurallarını çiğnediği için bombalanmasıyla ilgili gönderileri kaldırdı.

12 Mart 2022 10:00 Gündem
Twitter ve Facebook, Mariupol hastanesinin bombalanmasıyla ilgili Rus büyükelçiliği tweet'ini kaldırdı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki doğum ve çocuk hastanesine Çarşamba günü düzenlenen hava saldırısında biri çocuk üç kişinin öldüğünü söyledi.

Bir Twitter sözcüsü, "Twitter Kurallarını, özellikle şiddet olaylarının inkarıyla ilgili Nefret Edici Davranış ve Kötüye Kullanılmış Davranış politikalarımızı ihlal ettikleri için atıfta bulunduğunuz Tweetlere karşı yaptırım eylemi gerçekleştirdik" dedi.

@RussianEmbassy'den gelen tweet'lerden biri, üzerinde "sahte" yazan kırmızı etiketli görüntüler yayınladı ve doğumevinin çalışmadığını ve Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından kullanıldığını söyledi.

Rusya, Perşembe günü saldırgan inkarlar ile Kremlin'in açık gerçekleri ortaya koyma çağrısı arasında gidip gelen bir dizi açıklamayla hastane bombalaması konusundaki tutumunu değiştirdi.

Moskova, Twitter'ı kısıtlamak ve Meta'ya ait Facebook'u engellemek de dahil olmak üzere "özel bir operasyon" olarak adlandırdığı Ukrayna'nın işgali sırasında teknoloji platformlarını çökertti. Twitter ayrıca, karanlık web üzerinden erişilebilen ve bu tür kısıtlamaları aşabilen "soğan hizmeti" olarak bilinen, sitesinin gizliliği korumalı bir sürümünü de başlattı.