Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Lavrov'u Yanlış Bilgi Yaymakla Suçladı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Rusya'nın yanlış bilgi yaydığını iddia etti. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'nın nükleer cephaneliğini restore etmek istediğini yalan bir şekilde iddia ederek yanlış bilgiler yayıyor" dedi. Bunu "alaycı, açık bir yalan" olarak değerlendirdi.

04 Mart 2022 22:00 Gündem
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Lavrov'u Yanlış Bilgi Yaymakla Suçladı

Twitter'da "Ukrayna'daki nükleer tesislere kendisi ateş açan Rusya. Avrupa'da felaketi önlemek için çevrelerinde güvenli bölgeler oluşturulmalı" diye yazdı.

Bu, Rusya'nın patlamayı "canavarca provokasyon" olarak nitelendiren Ukraynalı "sabotajcıları" suçlamasının ardından geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, "Dün gece santralin bitişiğindeki bölgede, Kiev milliyetçi rejimi korkunç bir provokasyon girişiminde bulundu" dedi.

Bölgesel devlet idaresi Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerinin Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporizhzhia nükleer santralini ele geçirdiğini iddia etti.

Rus ve Ukrayna güçleri arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Cuma günü, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), ülkenin düzenleyici makamlarına atıfta bulunurken, Ukrayna'nın Zaporizhzhia nükleer santralindeki temel ekipmanın olaydan etkilenmediğini ve radyasyon seviyelerinde bir değişiklik olmadığını söyledi.

IAEA, Ukrayna'nın güneydoğusundaki tesisin bir gecede bombalandığını söylediğini de sözlerine ekledi.

"Ukrayna düzenleyici otoritesi, sahadaki bir yangının 'temel' ekipmanı etkilemediğini ve tesis personelinin hafifletici önlemler aldığını söyledi. Santralde radyasyon seviyelerinde herhangi bir değişiklik bildirilmedi" dedi.

Bu tesis, Ukrayna'da üretilen toplam elektriğin beşte birinden fazlasını sağlıyor.