Ukrayna krizinin ortasında, Rus kozmonotlar ISS'de sarı ve mavi renkte karşılandı

Ukrayna bayrağına benzeyen mavi ve sarı renkleri giyen üç Rus kozmonot, 18 Mart Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) güvenli bir şekilde ulaştı.

20 Mart 2022 10:00 Gündem
Ukrayna krizinin ortasında, Rus kozmonotlar ISS'de sarı ve mavi renkte karşılandı

Roscosmāos kozmonotu Oleg Artemyev, Denis Matveev ve Sergey Korsakov, yörüngede 20 yıllık ortak Rus-ABD varlığını sürdüren bir görev için Soyuz kapsüllerini karakolla kenetlediler.

Ancak iki ülke arasındaki ilişkiler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da bir "askeri operasyon" emri vermesiyle bozuldu.

NASA, Soyuz MS-21 uzay aracındaki kozmonotların, istasyon doğu Kazakistan üzerinde 260 mil seyahat ederken EDT 15:12'de ISS'ye kenetlendiğini bildirdi.

Üçlü, istasyonda Expedition 66 Komutanı Anton Shkaplerov ve Roscosmos'lu kozmonot Pyotr Dubrov'a katıldı. Ayrıca NASA astronotları Mark Vande Hei, Raja Chari, Tom Marshburn ve Kayla Barron ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Matthias Maurer'e katıldılar.

NASA ayrıca, 30 Mart'ta NASA astronotu Mark Vande Hei ve kozmonotlar Pyotr Dubrov ve Anton Shkaplerov'u Dünya'ya taşıyan bir Soyuz uzay aracının planlandığı gibi geri döneceğini bildirdi.

Döndüklerinde Vande Hei, 355 günlük en uzun insanlı uzay uçuşu görevi için Amerika rekorunu elinde tutacak.

Uzayda ABD-Rus işbirliği, Rusya'nın üç haftalık Ukrayna işgali üzerine iki eski Soğuk Savaş hasmı arasındaki artan düşmanlık tarafından test ediliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın işgalinin ardından Moskova'ya yaptırımlar uyguladığında, havacılık endüstrisini de kapsadı ve Rogozin'den karanlık uyarıları tetikledi.

"Bizimle işbirliğini engellerseniz, ISS'yi kontrolsüz yörüngeden çıkıp ABD veya Avrupa topraklarına düşmekten kim kurtaracak?" Roscosomos başkanı geçen ay bir tweet'te yazdı - istasyonun Rusya'nın çoğu üzerinde uçmadığını belirtti.

ABD, Kanada, Japonya, Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya arasında bir işbirliği olan ISS, iki bölüme ayrılmıştır: ABD Yörünge Segmenti ve Rus Yörünge Segmenti.