Ünlü Pilot Amelia Earhart'ın Deri Kaskı Açık Artırmada 825.000 Dolara Satıldı

Ünlü ABD'li pilot Amelia Earhart'ın deri kaskı, Cleveland'daki bir müzayedede 825.000 dolara satıldı.

04 Mart 2022 19:03 Gündem
Ünlü Pilot Amelia Earhart'ın Deri Kaskı Açık Artırmada 825.000 Dolara Satıldı

39 yaşındaki sporcu, 1928'de Atlantik'i geçen bir uçuşta kaskı takmıştı ve daha sonra bir taraftar kalabalığı arasında kaybetmişti.

Minnesota'dan 67 yaşındaki Anthony Twiggs, havacı kaskını annesinden devralmıştı, ancak orijinal olduğunu kanıtlamakta zorlandı.

Earhart, ertesi yıl Santa Monica, California'dan Cleveland'a yapılan ve tamamı kadınlardan oluşan bir kadın yarışı olan Ulusal Kadınlar Hava Derbisinde aynı kaskı taktı.

Tek motorlu Lockheed Vega'yı Cleveland havaalanına indirdiğinde ünlü havacı binlerce seyirci tarafından karşılandı ve çarpışmada kaskını kaybetti. Twiggs'in annesi Ellie, bir grup okul arkadaşıyla birlikte kalabalığın içindeydi.

“Annem onu ​​Amelia için sakladı. Bunun en temiz şey olduğunu düşündü. Adını bile koymayacağı o çocukla ilgili değildi," dedi Twiggs.

"Onu o kadar etkilemedi ama miğfer etkiledi."

Ancak, Atlantik'i geçen bir uçağa binen ilk kadın olduğunda Earhear'ın giydiği kaskla tam olarak eşleşen kaskın kimliğini doğrulamak için fotoğraf eşleştirme teknolojisini kullanmayı başardı.

Earhart ve denizcisi Fred Noonan, 2 Temmuz 1937'de bir ekvator rotası boyunca dünyanın çevresini dolaşma arayışı sırasında Papua Yeni Gine'den ayrıldı. Ancak o gün ortadan kayboldular ve acil aramalar onları bulamadı.

Efsanevi Amerikan havacısına ve denizcisinin dünyayı dolaşırken başına gelenler, tarihçileri onlarca yıldır büyüledi ve bolca kitap, film ve teori üretti.

Hakim olan inanç, Earhart ve Noonan'ın yakıtlarının bittiği ve çift motorlu Lockheed Electra'larını destansı yolculuklarının üçüncü ve son ayağındayken uzak Howland Adası yakınlarında Pasifik Okyanusu'nda terk ettikleri yönünde.

Ancak, "Amelia Earhart: Kayıp Kanıt" başlıklı bir belgesel, Earhart ve Noonan'ın hayatta kalmış olabileceğini ve Japon kuvvetleri tarafından esir alındığını öne sürdü.