Venezuela, ABD'li yetkililerle görüştükten sonra 2 Amerikalıyı hapisten serbest bıraktı

ABD'li yetkililer, Rusya'nın Güney Amerika'daki en sadık müttefiklerinden biri olan Venezuela'nın orada hapsedilen iki Amerikan vatandaşını serbest bıraktığını söyledi.

11 Mart 2022 10:00 Gündem
Venezuela, ABD'li yetkililerle görüştükten sonra 2 Amerikalıyı hapisten serbest bıraktı

Beyaz Saray Salı günü geç saatlerde serbest bırakıldığını duyurdu

Yönetim yetkilileri, serbest bırakılan tutukluların Gustavo Cardenas ve Jorge Fernandez olduğunu söyledi. Cardenas 2017'den beri, Fernandez ise geçen yıldan beri hapisteydi.

Cardenas, Caracas'taki bir toplantı sırasında tutuklanan bir petrol yöneticisi ve Fernandez, Venezüella'da yasadışı olan bir drone'a sahip olmaktan terörizmle suçlandı ve hapse atıldı.

Başkan Joe Biden yaptığı açıklamada, "Amerikalıları haksız yere tutsak tutmak her zaman kabul edilemez" dedi. Cardenas ve Fernandez'in dönüşünü kutlarken bile, haksız yere iradesi dışında tutulan her Amerikalı'nın isimlerini ve hikayelerini de hatırlıyoruz."

Erkeklerin serbest bırakılması, ABD'den üst düzey bir heyetin Başkan Nicolas Maduro ile görüşmek üzere Venezuela'ya uçmasının ardından geldi. ABD daha önce Karakas'taki büyükelçiliğini kapatmış ve Venezuela'daki ciddi insan hakları ihlalleriyle ilgili endişeler nedeniyle Maduro hükümetiyle bağlarını koparmıştı.

Amerikalıları hapisten çıkarma düzenlemesinden önce Maduro, Ukrayna'daki Rus savaşı nedeniyle Venezüella'nın ABD ile ilişkilerini iyileştirmeye ilgi duyduğunu belirtti.

Senato dış ilişkiler komitesi başkanı ABD'li Senatör Bob Menendez, Venezüella ile yapılan anlaşmanın Güney Amerika ülkesinden petrol satın almayı kapsayabileceği konusundaki endişelerini dile getirdi - Biden'ın tüm Rusya'yı yasaklamasından sonra daha olası bir ihtimal - Salı günü ve ABD'de artan gaz fiyatları nedeniyle petrol ithalatı yaptı.

Menendez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Biden yönetiminin Venezuela petrolünün satın alınmasına aracılık ettiği yönündeki haberler doğruysa, bunun Latin Amerika ve Karayipleri bir nesil boyunca istikrarsızlaştıran insani bir krizi sürdürme riskinden korkuyorum" dedi.

Nicolas Maduro bizim yarıküremiz için bir kanser ve onun işkence ve cinayet saltanatına yeni bir soluk getirmemeliyiz” dedi.