Vietnam, uluslararası gezginler için COVID-19 karantinasını kaldırdı

Vietnam Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki yıl sonra sınırların tamamen yeniden açıldığını görecek bir hareketle yabancı ziyaretçiler söz konusu olduğunda karantina ve diğer seyahat kısıtlamalarını kaldıracaklarını duyurdu.

17 Mart 2022 22:00 Gündem
Vietnam, uluslararası gezginler için COVID-19 karantinasını kaldırdı

Vietnam hükümeti, değişikliklerin hemen uygulanacağını ve yabancı ziyaretçilerin varışta negatif bir COVID-19 testi yapmaları gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, ziyaretçilerin kalışlarının ilk 10 günü boyunca kendi sağlıklarını izlemeleri ve bu süre zarfında herhangi bir COVID-19 benzeri semptom yaşarlarsa Vietnam'daki tıp uzmanlarını bilgilendirmeleri gerektiğini belirtti.

Hükümet web sitesine göre, Vietnam ayrıca 13 ülkeden vatandaşlar için 15 günlük vizesiz seyahatin yeniden başladığını duyurdu: Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere, Rusya, Japonya, Güney Kore, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, ve Beyaz Rusya.

Ülke, katı balonlar içinde seyahat eden ziyaretçiler için geçen Kasım ayında uluslararası turizme yeniden açılmadan önce artan Coronavirus sayıları arasında Mart 2020'de sınırını kapattı. Bir AFP raporuna göre, ülke Omicron varyantı nedeniyle her gün 200.000 vaka gördü.

Kapanan sınırlar nedeniyle vaka sayıları bir miktar düşse de ülke özellikle turizm sektöründe büyük kayıplara uğradı. Ancak sağlık bakanlığı, yakın geçmişte hastaneye yatış ve ölüm oranlarının düşük kalmasıyla durumun “kontrol altında kaldığına” inanıyor.

Resmi verilere göre Vietnam, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 98'inin her iki aşı dozunu da aldığı yüksek aşılama oranına sahip ve ülke şu anda destekleyici aşılar yapmaya çalışıyor.