Visa ve Mastercard Rusya operasyonlarını askıya alıyor

Visa ve Mastercard Cumartesi günü, ülkenin devam eden Ukrayna işgaline yanıt olarak Rusya'daki operasyonlarını askıya alacaklarını duyurdular.

07 Mart 2022 10:00 Gündem
Visa ve Mastercard Rusya operasyonlarını askıya alıyor

Şirket, Rusya'da verilen Visa kartlarıyla başlatılan işlemlerin artık ülke dışında çalışmayacağını ve Rusya dışında verilen Visa kartlarının artık ülke içinde çalışmayacağını belirtti.

Visa'nın başkanı ve CEO'su Al Kelly yaptığı açıklamada, "Rusya'nın sebepsiz yere Ukrayna'yı işgal etmesinin ve tanık olduğumuz kabul edilemez olayların ardından harekete geçmek zorunda kaldık" dedi.

"Bunun değerli meslektaşlarımız ve Rusya'da hizmet verdiğimiz müşteriler, ortaklar, tüccarlar ve kart sahipleri üzerinde yaratacağı etkiden dolayı üzgünüz. Bu savaş ve barış ve istikrara yönelik süregelen tehdit, değerlerimiz doğrultusunda yanıt vermemizi gerektiriyor."

Mastercard, Rus bankaları tarafından verilen kartların artık Mastercard ağı tarafından desteklenmediğini duyurdu. Ek olarak, ülke dışında verilen herhangi bir Mastercard, Rus tüccarlarında veya ATM'lerinde çalışmayacaktır.

Şirket yaptığı açıklamada, "Bu kararı hafife almıyoruz. Mastercard Rusya'da 25 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor" dedi. "Orada, bu şirketi birçok paydaş için çok kritik hale getiren yaklaşık 200 meslektaşımız var. Bu adımları atarken, ücret ve yan haklar sağlamaya devam etmek de dahil olmak üzere, onların güvenliğine ve esenliğine odaklanmaya devam edeceğiz."

Geçen hafta, iki büyük kredi kartı şirketi, operasyonlarını ABD ve diğer ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlara uygun hale getirmek için Rus finans kurumlarını ağlarından engellediklerini açıkladı.

Her ikisi de Ukrayna'ya insani yardım için 2 milyon dolar sözü verdi.