Yetkililer, Iowa'da şiddetli fırtınalar nedeniyle en az 7 kişinin öldüğünü söylüyor

Iowa'da 5 Mart Cumartesi günü, eyalet genelindeki topluluklar yetkililerin söylediğine göre kasırga nedeniyle hırpalanırken ikisi çocuk en az yedi kişi öldü.

06 Mart 2022 22:00 Gündem
Yetkililer, Iowa'da şiddetli fırtınalar nedeniyle en az 7 kişinin öldüğünü söylüyor

Yetkililer, ölümlerin altısının Madison County'de meydana geldiğini ve yedincisinin Lucas County'deki bir şehir olan Chariton'da bildirildiğini söyledi.

Madison County Acil Durum Yönetim Ajansı direktörü Bay Diogenes Ayala, Madison County'de, üçü ciddi durumda olan ve biri hayati tehlike arz eden yaralar da dahil olmak üzere dört yetişkinin yaralandığını söyledi.

Cumartesi günü geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, "Topluluğun yapabileceği en iyi şey bu bölgelere gitmemek" dedi. "Orada yaşayan insanlar bırakın - temizlesinler. Onlara biraz yer verin. Bu, topluluğumuz için oldukça yıkıcı."

Bay Ayala, insanların kayıp birini tanıdıkları takdirde yetkilileri aramaları gerektiğini söyledi.

Madison County'deki ölümler - beş yaşın altındaki iki çocuk dahil - farklı yerlerde meydana geldi. Ayala, bazı kurbanların ailelerine henüz haber verilmediği için ölümlerle ilgili daha fazla ayrıntı açıklamadı.

25 ila 30 evin yıkıldığını tahmin etti, ancak daha kapsamlı bir değerlendirmenin sabah geleceğini söyledi.

Ulusal Hava Servisi, Madison County'deki bir şehir olan Winterset çevresinden fotoğraf ve videoların ön incelemesinin, rüzgar hızı 135 milden fazla olan bir kasırgadan zarar gördüğünü söyledi.

Yetkililer, ajansın araştırma ekiplerinin Pazar günü hasarı daha fazla araştıracağını söyledi.

Sosyal medyada yayınlanan ve Winterset'in güneyinde kaydedilen video, şiddetli havanın sonrasını gösterdi: enkaz yığınları, duman ve bir araba ters döndü.

Lucas County'deki yetkililer, aile üyelerine haber verilmediği için oradaki ölümle ilgili ayrıntıları açıklamadı.

Lucas County acil durum yönetimi koordinatörü Bay Mike Lamb Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, başka bir kişinin ciddi şekilde yaralandığını, birkaçının hafif şekilde yaralandığını ve kırsal alandaki dört ila altı evin "büyük ölçüde etkilendiğini" söyledi.

Bay Lamb, hortumların Iowa'da "oldukça yaygın" olduğunu söyledi.

"Bu nadir bir olay değil" diye ekledi. "Fakat hasara neden olan bu büyüklükteki kasırgalar nadir veya daha nadirdir."

Bir şehir sözcüsü Bayan Shelby Hisel, Des Moines'in yaklaşık 16 km güneyindeki Norwalk'taki birkaç evin, kentin bayındırlık işleri sahası ve bazı yerel işletmelerle birlikte hasar gördüğünü söyledi.

Cumartesi günü geç saatlerde Norwalk'ta herhangi bir yaralanma bildirilmedi. Hisel, hasarın bir kasırga mı yoksa şiddetli rüzgarlar gibi başka bir aşırı hava olayının sonucu mu olduğundan emin olmadığını ve kentin hasarı sabah değerlendireceğini söyledi.

Havaalanı sözcüsü Kayla Kovarna, Des Moines Uluslararası Havaalanı'nın bir hortum uyarısına yanıt olarak önlem olarak 20 dakikadan fazla boşaltıldığını ve uçuşların gecikmesine neden olduğunu söyledi.