Yüzlerce Haitili göçmenle dolu tekne Florida'da karaya oturdu

ABD'li yetkililer, 6 Mart Pazar günü Florida Keys'de 356 Haitili göçmenle dolu bir teknenin karaya oturmasının ardından, ABD kıyıları açıklarında son yılların en büyük insan kaçakçılığı girişimlerinden birini araştırıyor.

09 Mart 2022 11:00 Gündem
Yüzlerce Haitili göçmenle dolu tekne Florida'da karaya oturdu

Key Largo'da yolculardan 158'i tekneden atlayarak dalgalı denize rağmen kıyıya yüzmeye çalıştı. ABD Gümrük ve Sınır Korumasına (CBP) göre, sudan kurtarıldılar ve ABD Sınır Devriyesi tarafından gözaltına alındılar.

Diğer 198 teknede kaldı ve ABD Sahil Güvenlik tarafından gözaltına alındı.

Bir CBP sözcüsü, birkaç göçmenin hafif yaralanmalar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ancak derhal serbest bırakıldığını söyledi.

Ocak ayında Bahamalar yakınlarında bir göçmen teknesinin alabora olduğu ve yalnızca bir kişinin sağ kurtulduğu, bir kişinin öldüğü ve 38 kişinin kaybolduğu olaydan farklı olarak ölüm bildirilmedi.

Bundan sadece birkaç gün sonra, ABD Sahil Güvenlik Florida'ya gitmekte olduğuna inanılan aşırı yüklü bir yelkenli gemide 191 Haitili göçmeni durdurdu.

Karayip adası ulusu kötüleşen ekonomik ve siyasi krizlerin yanı sıra çete bağlantılı adam kaçırma vakalarıyla karşı karşıya olduğu için Haitili göçmenlerin tekneyle geçişleri daha sık hale geldi.

Sahil Güvenlik, önceki beş yılda denizde yakalanan 3.900'e ek olarak Ekim ayından bu yana 1.152 Haitili'yi kurtardığını söyledi.

Sınır Devriyesi Miami Sektöründen Baş Devriye Ajanı Walter Slosar tarafından Pazar günü tweetlenen fotoğraflar, yolcuların kıyıdan sarkan ve havlulara sarılı bir grup göçmenle birlikte suda tehlikeli bir şekilde yana yattığını gösteriyor.

CBP, Sınır Devriyesi gözetimindeki göçmenlerin sınır dışı işlemlerine alınacağını, Sahil Güvenlik gözetiminde olanların ise Haiti'ye geri gönderileceğini söyledi.

Ağustos 2021'de Başkan Joe Biden yönetimi, halihazırda ABD'de bulunan yaklaşık 155.000 Haitili'ye sınır dışı etme yardımı ve çalışma izinlerine erişim izni verdi.

Ancak yönetim, Kovid-19'un yayılmasını engellemeye yönelik kurallar çerçevesinde sığınmacı Haitilileri hızla sınır dışı etti.

Binlerce kişi Eylül ayında ABD-Meksika sınırını geçtikten ve Teksas, Del Rio'da bir köprünün altına kamp kurduktan sonra sınır dışı edildi.