Zelensky, Rusya'nın Ukrayna'daki sivil havaalanını tahrip ettiğini söyledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky 6 Mart Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'nın Vinnytsia kentinde sivil bir havaalanını yok ettiğini söyledi. Rus füzelerinin bir barajın havaalanını tahrip ettiğini söyledi.

07 Mart 2022 23:00 Gündem
Zelensky, Rusya'nın Ukrayna'daki sivil havaalanını tahrip ettiğini söyledi

"Az önce Vinnytsia'ya bir füze saldırısı hakkında bilgilendirildim. Sekiz roket... Havaalanı tamamen yok edildi" dedi.
Rusya'nın 11 günlük işgalini başlatmasından bu yana Ukrayna'daki birçok şehir ve hava üssü bombalandı, bombalandı veya balistik füzelerle vuruldu.

Ancak Vinnytsia, orta Ukrayna'nın batı bölgesinde, Rusya ve Beyaz Rusya sınırlarından uzakta, bu tür saldırıların daha az görüldüğü bir bölgede.

Zelensky, Batılı güçlerin daha fazla Rus saldırısını önlemek için Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge uygulaması talebini yenileme fırsatı buldu.

“Her gün tekrarlıyoruz: Ukrayna üzerinde gökyüzünü kapatın. Tüm Rus füzelerine, Rus savaş uçaklarına, tüm teröristlerine yakın" dedi.

"Eğer vermezseniz, kendimizi koruyabilmemiz için bize en azından uçak vermezseniz, sonuca varılacak tek bir şey var; çok yavaş ölmemizi istiyorsunuz."

Pazar günü, ABD'nin BM elçisi Linda Thomas-Greenfield, Ukrayna'da karada veya havada ABD askeri olmayacağını söyledi. ABD haber kanalı ABC'de bir programda konuşuyordu.

Bunu yapmanın "bu savaşı tırmandıracağını ve bunu Ruslara karşı bir Amerikan savaşı yapacağını" söyledi. ABC'nin This Week programında George Stephanopoulos ile konuşuyordu.

"Ukrayna'yı mümkün olan her şekilde destekleyeceğimiz konusunda da çok nettik. Son birkaç gün içinde onlara bir milyar doların üzerinde destek sağladık."